Drobečková navigace:

Lingua Show Archiv aktualit Překlady pro EU


 

Aktualita

Překlady pro EU

26. 02. 2014
 
 

Generální ředitelství pro překlady Evropské komise (DGT) je jedním z největších překladatelských pracovišť na světě. Zajišťuje překlady z a do 24 úředních jazyků EU a přispívá tak k mnohojazyčnosti Unie.

Od roku 2004, kdy ČR vstoupila do EU, je úředním jazykem také čeština, proto v Evropské komisi pracují i čeští překladatelé. Pracovat pro Komisi lze interně (na dobu určitou i neurčitou) nebo externě – Komise spolupracuje s řadou překladatelských agentur i překladateli na volné noze. Kromě toho lze v Komisi absolvovat pětiměsíční stáž. Pokud máte zájem o práci překladatele, chtěli byste překládat pro EU nebo vás zajímá jazyková politika EU, navštivte stánek č. PK 218.  Informace naleznete přehledně také na internetových stránkách DGT. Pokud se chcete naučit pár základních frází v některém z jazyků EU, nebo si jen poslechnout, jak znějí, klikněte zde.

V rámci programu veletrhu je pro zájemce ve čtvrtek 27. března 2014 v 13.30 hodin v seminární místnosti č. 255 připravena přednáška: Překládání pro EU a Evropskou komisi, na níž Vítězslav Zemánek z Generálního ředitelství pro překlady přiblíží profesi překladatele při EU, představí některé pracovní nástroje a podá informace o možnostech stáží a pracovního uplatnění v Evropské komisi.

V pátek 28. března 2014 v 13.30 hodin v seminární místnosti č. 255 se pak bude konat workshop: Překlady textů s tematikou EU. Zájemci se při práci s konkrétními texty dozvědí něco více jednak o nástrahách při překládání dokumentů EU, jednak o databázích IATE a EUR-Lex, na kterých lze dohledat potřebný termín či formulaci ve všech úředních jazycích.

Generální ředitelství pro překlady sídlí sice v Bruselu a Lucemburku, ale má taky své místní kanceláře v jednotlivých zemích EU. Českou kancelář najdete na Zastoupení Evropské komise v České republice, jež se nachází v Evropském domě na Jungmannově ulici 24 v centru Prahy.

Evropský dům je branou pro všechny, kteří se zajímají o evropské dění a chtějí si zjistit či ověřit související informace. Kromě Komise zde sídlí i Informační kancelář Evropského parlamentu a informační kancelář Úřadu vlády ČR, tzv. Eurocentrum Praha. Ve zdejší knihovně si lze vybrat z bezmála 3000 knih, k dispozici je i studovna s připojením k internetu. Součástí nabídky je i Kino Evropský dům, kde se každou druhou středu promítají evropské filmy, na které v programu běžných kin nenarazíte. Všechny služby jsou zdarma.

Navštivte nás na veletrhu Lingua Show 2014 stánek č. PK 218.  Dozvíte se řadu informací a v malé jazykové soutěži můžete po oba dny vyhrát zajímavé ceny. Těšíme se na Vás!


 

Další Aktuality

 

 
   

Aktuality:

 
CZ EN
 
 
87